SLAVIA SPOUŠTÍ PROJEKT PARTNERSKÝCH KLUBŮ

(autor -převzato z webu SK Slavia)

PRAHA – SK Slavia Praha je nejstarší fotbalový klub na území České republiky a jako takový chce patřit mezi nejúspěšnější týmy nejen u nás, ale také se prosazovat v Evropě. Základem každého velkého klubu je kvalitně fungující mládežnická akademie. Výchova talentů je důležitá už od útlého věku, proto Slavia spouští projekt partnerských klubů.

Projekt partnerských klubů má za cíl navázat na fungující systémy v okolních státech. Projekt plně zapadá do nastavené koncepce výchovy talentů v klubu a je také součástí rozšiřování a zkvalitňování skautingu, který je v mládežnickém věku velmi důležitý.

Pečlivý výběr partnerských klubů, se kterými má klub zájem spolupracovat, popsal Jiří Janeček, který má ze strany Slavie celý projekt na starost: „Výběr klubů probíhal a probíhá velmi důkladně. Záleží na mnoha atributech. Především pak na kvalitní práci s mládeží a na sladění myšlenkových pochodů. Hledáme kluby, které chtějí posunout úroveň českého fotbalu dál. Kluby, které hledí do budoucnosti, jsou otevřené a chtějí pracovat,“ řekl šéftrenér přípravek Jiří Janeček.

Základní myšlenkou celého projektu je především centralizace talentovaných hráčů do Slavie a partnerských klubů a vytvoření tak široké mládežnické základny. Vývoj jedince je silně individuální jak po fyzické, tak hlavně mentální stránce. Někteří hráči jsou na přechod do Slavie psychicky připraveni až v pozdějším věku, a proto je pro všechny strany důležité, aby se hráč rozvíjel v partnerském klubu a přechod do Slavie byl správně načasován.

Předpokladem a pilířem vzájemné spolupráce je vzájemná komunikace a spolupráce trenérů SK Slavia Praha s trenéry partnerských klubů za účelem společné metodiky rozvoje hráčů. K tomu využíváme a pořádáme školení trenérů a nabízíme trenérské stáže v našem klubu.

Prostředkem propojení hráčů jsou pravidelné turnaje mezi partnerskými kluby. Nejtalentovanějším hráčům z partnerských klubů bude také umožněna pravidelná účast na trénincích SK Slavia Praha. Věříme, že účast na trénincích jednoho z nejlepších týmů ve výchově mladých talentů může být obrovskou motivací jak pro hráče účastnícího tréninkové jednotky, tak i pro jeho spoluhráče v partnerských klubech.

Pro všechny členy partnerských klubů nabízíme také možnost pravidelně podporovat naše A týmy mužů a žen během ligových zápasů. Ne všichni mladí hráči mohou naskočit do ligového fotbalu, tento projekt však chce pootevřít dveře nahoru, propojovat a motivovat.

V lednu se uskutečnila první informativní schůzka, druhá společná schůzka proběhla koncem února. Zaplněný sál, ve kterém se sešlo přes 40 trenérů z klubů z Prahy, středních Čech a také dokonce z Aše, přivítal šéf mládežnické akademie Jiří Plíšek a netajil se nadšením z vysoké účasti: „Vaše přítomnost je pro nás další motivací a energií, neboť je vidět, že o vzájemnou spolupráci je z vaší strany zájem. Po zveřejnění startu projektu se nám ozývaly další a další kluby, projekt začal nabírat velkých rozměrů,“ řekl na úvod Jiří Plíšek.

Jiří Plíšek rozvedl cíle spolupráce: „Chceme pomoci českému fotbalu, učit trenéry nové tréninkové metody. Celá spolupráce může být prospěšná i pro hráče, kteří sice nikdy ve Slavii nezůstanou, ale u fotbalu zůstanou a můžou být pro vás prospěšní. Chceme být nejlepší, chceme být nejlepší spolu s vámi, chceme pomoci vám, abyste na své úrovni byli nejsilnější. Vše podle našeho hesla: Spolu jsme silnější!“

Mezi partnerské kluby Slavie patří Březiněves, Háje, Braník, Xaverov, Kladno, Neratovice, Straky,Psáry, Vyžlovka, Kolín a Aš.